Днес е денят на дузпата
3-ти март е Националният празник на България, само че е и значим ден във международния футбол. Ето нещо забавно и може би едва познато.
На 3-март е въведена като предписание дузпата. Измислил я ирландецът Уилям Маккръм – предприемач и вратар на локален тим. В началото дузпата била наречена " ирландска измислица " или " вратарска нелепост ". Въпреки това, по-късно самите британци се убеждават, че в правилото има смисъл и на 3 март 1891 година дузпата е била въведена публично в разпоредбите на играта.
Терминът е общопризнат в България през 1894 година, когато футболът е бил въведен от група швейцарски учители. Точката за осъществяване на дузпа е въведена 12 години по-късно от самата дузпа, заради което в този интервал съдиите са били принудени да мерят дистанцията до голлинията с крачки. Ето и още любопитки за дузпата:
Пеле отбелязва своя хиляден гол от дузпа.
Ромарио също означи своя хиляден гол от дузпа.
Вратарят на Стяуа Букурещ Хелмут Дукадам избавя четири дузпи (от четири изпълнени) на финала за Купата на европейските първенци против Барселона през 1986 година
Източник: marica.bg
КОМЕНТАРИ




